Arek Kowalczyk
Wiatr jest bardzo ważnym, niewyczerpalnym oraz czystym źródłem energii. W Polsce mamy go naprawdę dużo, a według raportu Ernst & Young jesteśmy jednym z krajów o najlepszych warunkach do pozyskiwania energii z wiatru.
Niestety, fakty są takie, że marnujemy siłę wiatru na potęgę. Nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy już teraz posiadają wiatraki, których moc (29 060 MW) mogłaby zaspokoić prawie roczne zapotrzebowanie na energię w Polsce. W naszym kraju do 2020 r. według dyrektyw UE powinniśmy dysponować mocą 6500 MW, a tymczasem mamy niecałe 2000 MW. Gdyby obliczyć ile jest warta energia, która każdego roku dosłownie wywiewa z Polski, to wyszłaby nam zawrotna suma 6,5 mld złotych (32,5 TWH, które powinniśmy mieć z wiatru rocznie x 200 zł za MWh). Należy też dodać, że to właśnie energetyka wiatrowa jest najtańszą i najbardziej skuteczną metodą pozyskiwania energii spośród wszystkich zielonych technologii.
- W Światowy Dzień Wiatru powinniśmy pamiętać, że może on służyć nie tylko do naszych przyjemności, ale można go też wykorzystać do realnej pracy dla nas wszystkich – mówi Krzysztof Prasałek, prezes PSEW. – W Polsce wiatr w przyszłości może wytwarzać tyle prądu, co planowane dwie elektrownie jądrowe - dodaje.
Z okazji Światowego Dnia Wiatru odbędą się na terenie całej Polski liczne wydarzenia pod hasłem „Łapiemy dobrą energię wiatru”. 15 czerwca w Warszawie w okolicy metra Centrum z samego rana mieszkańcy będą mogli zabrać do domu mały wiatraczek w polskich barwach i wykorzystać go choćby podczas dopingowania naszej drużyny na Euro 2012. Pod sejmem na ul. Wiejskiej będzie zlokalizowane stoisko informacyjne, na którym będzie można dowiedzieć się, dlaczego w Polsce tak mało się robi by pozyskiwać energię z wiatru. Happeningi z licznymi atrakcjami odbędą się też w Szczecinie, Poznaniu, Olsztynie, Toruniu, Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie i Krakowie.
15 czerwca rozpocznie się również druga edycja akcji „Lato z Wiatrakami”, w której Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zachęca do odwiedzania podczas wakacyjnych podróży parków wiatrowych w Polsce. To najlepszy sposób, aby wyrobić sobie własne zdanie na temat energetyki wiatrowej i skonfrontować mity z faktami dotyczącymi tego sposobu pozyskiwania energii. W ramach akcji 1 lipca w Polskę wyruszy także specjalny „Wiatrobus”, który zawita do wakacyjnych kurortów na terenie całego kraju. Jego załoga oprócz informowania na temat korzyści płynących z rozwoju energetyki wiatrowej będzie także m.in. organizować na polskich plażach zawody w puszczaniu latawców. Serdecznie zapraszamy do udziału.
Dodatkowe informacje na temat Światowego Dnia Wiatru są dostępne na stronie www.dzienwiatru.eu i profilu akcji na Facebooku www.facebook.com/Dzienwiatru